Indie - niezwykłe i tajemnicze w opowieściach Jadwigii i Bogdana Jelinków

Data spotkania: 11.06.2012 18:00

11 czerwca 2012 r. w naszej bibliotece odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Podróżnika. Było ono kontynuacją poprzedniej podróży po Indiach. Tym razem architekturę Indii, to co niezwykłe i jednocześnie niezrozumiałe dla Europejczyków przybliżyli żnińskim globtroterom Jadwiga i Bogdan Jelinkowie.

Podróżnicy zawitali do Delhi, Mathury, Agry, Jaipuru, Deshnok, Bikaneru, Pushkaru i Mandawy.

W Delhi zwiedzili Gurudwarę (Bramę do Boga), a więc świątynię sikhijską, która posiada trzy najważniejsze elementy: maszt, święte jezioro i złotą kopułę. To właśnie w tej świątyni spoczywa święta księga sikhizmu. Na uwagę zasługuje także Brama Indii – a więc Grób Nieznanego Żołnierza ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w I wojnie światowej i na wojnach z Afganistanem. Podróżnicy zwiedzili także Dżama Masdżid (Meczet Piątkowy), Parlament Indyjski i świątynię bahaistyczną.

W Mathurze uwagę żniniaków przykuła cela narodzin Kryszny, nad którą zbudowano Świątynię Narodzin. Została ona jednak zniszcz zona i na jej fundamentach zbudowano Meczet Piątkowy.

W Agrze zawitano do Czerwonego Fortu i Tadż Mahalu, a w Jaipurze obejrzano Twierdzę Amber, Miasto Świętych Małp, świątynię hinduistyczną, Pałac obecnego Maharadży i Pałac na Wodzie.

Na podróżnikach niesamowite i niezbyt przyjemne wrażenie zrobiła świątynia Szczurów w Deshnok. Natomiast w Bikanerze zwiedzili świątynię dżinistów, Haveli – opuszczone domy bogatych kupców i Fort Junagarh. W Pushkarze udali się do świątyni Brahmy, a w Mandawie podziwiano wspaniałe freski ozdabiające haveli usytuowane na szlaku jedwabnym.