Indie w oczach Jahangira Mangalia

Data spotkania: 03.09.2013 11:00

2 września 2013 r. po raz drugi w naszej Bibliotece gościł Jahangir Mangalia, a okazją do ponownego spotkania była pierwsza powakacyjna podróż członków Klubu Podróżnika do Indii.

Urodzony w Bikanerze, a od 22 lat mieszkający w Polsce Jahangir Mangalia Indie zna bardzo dobrze, bo kto jak nie rodowity hindus najlepiej przybliży europejczykom tradycje, obyczaje i kulturę Indii. Zabiera do swojego rodzinnego kraju turystów, którym pokazuje ten niezwykły kraj kontrastów.

Na poniedziałkowym spotkaniu hinduski gość przybliżył podróżnikom nie tylko piękne budowle, świątynie, ale także opowiedział o religiach w Indiach oraz o czterech kastach ludności, które się między sobą nie mieszają i wręcz wykluczone jest kojarzenie par między kastami.

Podróżnicy usłyszeli podczas spotkania także o wierzeniach hindusów, w które wpisany jest kult krów, małp i szczurów.  Dla europejczyków nie do końca jest to zrozumiałe, tak jak i walające się na ulicach Indii tony śmieci. Jednak jest to kraj niezwykły dlatego warto go odwiedzić i poznać choć cząstkę ten kultury, tradycji i wierzeń.