Maria Wiernikowska była u nas!

Data spotkania: 07.11.2011 18:00

7 listopada 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika, a gościem specjalnym była polska dziennikarka, reporterka i korespondentka wojenna Maria Wiernikowska.

Spotkanie z Marią Wiernikowską prowadziła dyrektor naszej biblioteki Jadwiga Jelinek, która powiedziała: - Cieszymy się, że pani Maria Wiernikowska zechciała przyjąć zaproszenie i dotarła do nas. Nie muszę jej przedstawiać, bo ilość państwa świadczy o tym, że wiecie kim jest.

Dziennikarka opowiedziała o swoim życiu oraz reportażach, które zrobiła w kraju i na świecie.

Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, Jagiellońskim, w Perugii oraz w Paryżu. Chciała także zostać aktorką, ale cztery razy oblała egzaminy do szkoły teatralnej. Związała się z Piwnicą pod Baranami, z którą wyjechała w 1981 roku na festiwal kabaretów do włoskiego Arezzo. Do kraju już nie wróciła. Pojechała do Paryża i tam spędziła kolejnych 10 lat. Pracowała w komitecie Solidarności, wśród Polaków i Francuzów, żyła tym, co dzieje się w Polsce. Wiedziała, że kiedyś wróci i wróciła, najpierw na chwilę, a po 1989 roku już na stałe. Przez rok pracowała w radiu, a następnie przez wiele lat kręciła reportaże dla Telewizji Polskiej z działań wojennych na całym świecie. I o tym wszystkim opowiedziała członkom żnińskiego Klubu Podróżnika.

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie Jadwiga Jelinek na pamiątkę z pobytu w bibliotece wręczyła Marii Wiernikowskiej książkę o Tadeuszu Małachowskim oraz publikację o powiecie żnińskim. A po spotkaniu Maria Wiernikowska chętnie rozdawała jeszcze autografy.