Miejsca niezwykłe - opowieść o Jordanii

Data spotkania: 28.09.2010 18:00

28 września 2009 roku podczas spotkania Klubu Podróżnika Jadwiga i Bogdan Jelinkowie opowiedzieli o swojej podróży do Jordanii.

Historia Jordanii, sięgająca XIII wieku p.n.e. - jak zaznaczyła już na początku Jadwiga Jelinek - jest bardzo skomplikowana, zaś piękno krajobrazu robi niesamowite wrażenie na człowieku.

Podróż państwa Jelinków wiodła przez Egipt, Jordanię i Izrael. Uczestnicy spotkania Klubu Podróżnika mogli obejrzeć zdjęcia z Petry, która jest najważniejszym miejscem w Jordanii, Madaby - miasta mozaik, Góry Nebo, skąd Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną, a także z miasta Dżarasz oraz Ammanu - stolicy Jordanii.

W Izraelu rodzina Jelinków zwiedzała miasto Jerycho, które jest jednym z najstarszym miast na świecie, datowanym na 7000 lat p.n.e. Odwiedzili także Betlejem oraz Dolinę Cedronu, w której leży cmentarz żydowski. Dalej żnińscy podróżnicy zwiedzili Grób Chrystusa, a w nim Grotę Anioła i Grotę Grobową.

W Syjonie zwiedzali Dom Kajfasza, zaś w Wieczerniku podziwiali jedyną zachowaną z temtego okresu kolumnę, do której - jak głosi legenda - koniecznie trzeba się przytulić. Kolejne etapy zwiedzania obejmowały Grób Dawida, Ścianę Płaczu, zaś w drodze powrotnej państwo Jelinkowie odwiedzili Betanię, w której mieszkały Maria, Marta oraz Łazarz. Z autokaru państwo Jelinkowie podziwiali Qumran - skąd pochodzą słynne zwoje znad Morza Martwego, mówiące o historii naszej wiary.

Niesamowite wrażenie na podróżnikach zrobił widok Morza Martwego, gdzie żaden ptak nie przeleciał, a toń wody ani drgnęła, zaś dno morza wyłożone jest kulkami soli.

Opowieść o Jordani, Egipcie i Izraelu była dla uczestników spotkania Klubu Podróżnika niezwykłą podróżą historyczno-religijną, pełną wrażeń, wplecioną w piękno tamtejszego krajobrazu. A przy okazji można było także spróbować tradycyjnych przysmaków Jordanii - kawy z kardamonem, herbaty z miętą i herbaty z hibiskusa.