Na 20-lecie Klubu Podróżnika - pierwszy w Żninie Festiwal Podróżniczy

Data spotkania: 13.10.2018 18:00

Trzydniowy festiwal podróżniczy pt. „Świat kultury – kultura świata”  zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Żninie będący zwieńczeniem 20-lecia działalności Klubu Podróżnika – za nami. Każdego dnia (ze względów logistycznych w „Martinie”) gościliśmy ponad setkę ciekawych świata „podróżników”. Z tej wyjątkowej okazji został wydany przez bibliotekę folder "KLUB PODRÓŻNIKA przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie 1998-2018", który uczestnicy trzydniowego festiwalu podróżniczego otrzymali na zakończenie obchodów jubileuszowych.

13 października 2018 r. o Rosji Putina opowiedziała Barbara Włodarczyk – dziennikarka telewizyjna zajmująca się tematyką krajów byłego ZSRR.  Kolejnego dnia festiwalu podróżniczego (14 października) Tomek Michniewicz – dziennikarz, fotograf i podróżnik zabrał członków i sympatyków Klubu Podróżnika do Afryki, opowiadając przy tym historie życia najzwyklejszych ludzi. Ostatni dzień festiwalu to niezwykła podróż do Ameryki, w którą zabrała wszystkich Dorota Warakomska – dziennikarka telewizyjna i komentatorka wydarzeń międzynarodowych.

Dzięki uprzejmości pana Henryka Tokarza i dobrej współpracy z Księgarnią Pałucką, która przygotowała stoisko, można było zakupić książkę Barbary Włodarczyk pt. "Nie ma jednej Rosji". Na kolejnych dwóch spotkaniach można było również zakupić książki Tomka Michniewicza - “Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” i Doroty Warakomskiej – „Co się stanie z Ameryką”  oraz „Droga 66”.

Każdego dnia można było degustować potrawy związane z danym krajem, o którym była wcześniej mowa, a na zakończenie festiwalu podróżniczego na podróżników czekał też tort.

Podziękowania za 20 lat działalności Klubu Podróżnika popłynęły do inicjatorki jego powołania – Jadwigi Jelinek. Były nie tylko piękne życzenia, ale i wzruszenia. Także Jadwiga Jelinek podziękowała tym najaktywniejszym lokalnym globtroterom, a więc  Feliksowi Malinowskiemu – który zapoczątkował w Żninie globtroterskie odkrywanie świata i się nim dzielił w Klubie Podróżnika, Beacie i Leszkowi Turkom - najaktywniejszym podróżnikom-prelegentom oraz Rodzinie Turzyńskim – najliczniejszej rodzinnej drużynie podróżników goszczącej w Klubie Podróżnika. Z kolei Jakub Przysiecki jako przedstawiciel Hotelu "Martina" odebrał podziękowanie za gościnę od pani dyrektor Jadwigi Jelinek.

Festiwal Podróżniczy mógł się odbyć dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków  Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „KULTURA – INTERWENCJE 2018”, dotacji Gminy Żnin oraz sponsorom. Organizatorem Festiwalu Podróżniczego „Świat kultury – kultura świata” by6ła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przez trzy dni uczestniczyli w tym niezwykłym dla naszej biblioteki wydarzeniu jakim był pierwszy w Żninie Festiwal Podróżniczy z okazji 20-lecia Klubu Podróżnika. Cieszymy się, że chwile te z nami dzielili także pan Robert Czerniak (podróżnik) oraz Krzysztof Nowakowski wraz z żoną (autor książki „23 kilometr”).