Na Galapagos i w Ekwadorze

Data spotkania: 05.09.2016 18:00

5 września 2016 r. na powakacyjnym spotkaniu Klubu Podróżnika wyruszyliśmy do Ekwadoru, na Wyspy Galapagos i do dżungli amazońskiej. Prelegentami byli Jadwiga i Bogdan Jelinkowie.

Swoimi wrażeniami z pobytu na równiku żnińscy podróżnicy podzielili się z klubowiczami.Opowiedzieli o miastach Ekwadoru:
Quito, Ambato, Salasaca i Pelilleo i Banos, które jest a wrotami do dżungli. Udali się do Doliny San Antonio de Pichincha, gdzie znajdują się  tzw. „dwa równiki”: jeden wyznaczony w 1736 roku przez Charlesa Marie de la Condamine i drugi, ustalony współcześnie za pomocą GPS 200 metrów w bok (obecnie stanowiące prywatne muzeum). O tym, że stanęli na równiku świadczy przywieziony przez Państwo Jelinków certyfikat.
Wrażenie na podróżnikach zrobiły Wyspy Galapagos. Składają się z 13 dużych wysp i kilkudziesięciu mniejszych, a można na nich spotkać m. in. żółwie słoniowe, które na człowieku robią niesamowite wrażenie. To własnie dla nich Jadwiga Jelinek chciała pojechać na Galapagos.
Na wyspie Santa Cruz żniniacy przeszli się plażą z białego koralu, a także podziwiali sesuvium - rośliny tworzące czerwone dywany oraz ponad 100-letnie opuncje.W dżungli zaś czekało na podróżników piękne wodospady (Welon Panny Młodej i Piekielna Patelnia) oraz roślinność (orchidee, helikomie czy palmy). Zachwycano się także pięknymi wyrobami Indian (skórzanymi, drewnianymi) oraz rękodziełem.