Na Wyspach Owczych w Klubie Podróżnika

Data spotkania: 20.03.2017 18:00

20 marca 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika. Tym razem na Wyspy Owcze wyruszyliśmy z Beatą i Leszkiem Turkami.

https://youtu.be/8PDFWfH49SY

Żnińscy podróżnicy Wyspy Owcze odwiedzili w lipcu 2016 r. Jak powiedział Leszek Turek: - Na Wyspy Owcze, które są bardzo blisko właściwie się nie jeździ.  Czemu? Nie wiem. Może dlatego, że nie ma tam zabytków specjalnie, a zwiedzanie wysp wymaga trochę wysiłku – głównie fizycznego. Tam się jeździ głównie po to, jak to się mówi modnie, na trekking. A więc kilki, plecaczek i w długą na ileś godzin dziennie. Jest to jedna z form turystyki, którą ja preferuję najbardziej. Aktywna, na powietrzu, a widoków, które są stworzone przez naturę pozostają na długo w pamięci – usłyszano.

Wyspy Owcze to archipelag 18 wysp wulkanicznych o powierzchni górzystej na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii.

Tradycją rodzinną kultywowaną od pokoleń na wyspach jest strzyżenie owiec. Znajduje się ich tam ponad 70 tysięcy. Zielony krajobraz jest pozbawiony drzew ze względu na silnie wiejące wiatry (jedyne drzewa na archipelagu to sztuczne nasadzenia w miastach), zaś wiele domów ma dachy porośnięte trawą. Rodowici mieszkańcy Wysp Owczych zwani Farerczykami są już przyzwyczajeni do często zmieniającej się tam pogody, turyści zaś często nie mogą z wysp wyjechać właśnie ze względu na pogodę.

Państwo Turkowie byli na 11 wyspach. – Myślę, że widzieliśmy sporo i jakieś pojęcie o wyspach mamy, oczywiście pojęcie turysty. Mieszkańcy wysp są bardzo specyficzni. Jest to społeczność wyspiarska, taką trochę hermetyczną, zamkniętą. Naród bardzo religijny, głównie luterański, wartości takie jak etos pracy, wartości rodzinne to jest na porządku dziennym. Ludzie spotykają się z okazji jakichś świąt rodzinnych czy narodowych, a tak każdy zajmuje się właściwie swoją pracą – powiedział Leszek Turek i dodał, że warto tam pojechać, bo widoki są niesamowite.