Piękny krajobraz Bałkanów

Data spotkania: 27.09.2010 18:00

Na pierwszym po wakacjach spotkaniu Klubu Podróżnika na Bałkany klubowiczów zabrali Jadwiga i Bogdan Jelinkowie. Była to niesamowita podróż z pięknymi krajobrazami, morzem i skalistymi górami w tle.

Niezwykła podróż Państwa Jelinków rozpoczęła się od zwiedzenia Bośni i Hercegowiny, następnie odwiedzili Czarnogórę, Albanię i część Chorwacji.

- "Bałkany kojarzą się jeszcze bardzo mocno z działaniami wojennymi. Choć minęło już (a może dopiero) 15 lat, są to nadal świeże sprawy" - powiedziała Jadwiga Jelinek.

Państwo Jelinkowie zwiedzili Mostar - urokliwe miasteczko, w którym wąskie uliczki wyłożone są kamieniami. Następnie udali się do Sarajewa, miasta, w którym od wieków sąsiadują ze sobą katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety.

Dalej podróż wiodła do Czarnogóry, gdzie zwiedzili Kotor - średniowieczne miasto z murami obronnymi i romańsko-gotycką zabudową. Udali się także do Njeguszy - miejsca narodzin dynastii Petrowiczów. W Cetinje państwo Jelinkowie zwiedzili monastyr z relikwiami Piotra I Petrowicza i pierwotną kapliczkę przyklasztorną z 1450 roku oraz jeden z pałaców Petrowiczów.

Egzotycznym krajem była także Albania. Podróżnicy zwiedzili Tiranę, Kruję, która nazywana jest albańskim Krakowem.