Przez obie Ameryki z Michałem Worochem

Data spotkania: 09.04.2018 09:00

9 kwietnia 2018 r. w Klubie Podróżnika gościliśmy Michała Worocha - podróżnika, którego korzenie sięgają Janowca Wielkopolskiego.

Michał Woroch to nie tylko podróżnik, ale też grafik, fotograf, montażysta. Jest absolwentem grafiki projektowej na wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się również fotografią dokumentalną i konceptualną. W Klubie Podróżnika opowiedział o swojej wyprawie przez obie Ameryki, którą rozpoczął 9 listopada 2016 r. Wyruszył (wraz z kolegą Maciejem Kamińskim) z samego południa z Ziemi Ognistej i przez dwie Ameryki mieli dotrzeć aż na Alaskę.  Za nimi jak dotąd trasa Buenos Aires - Ushuaia - Los Angeles. W 262 dni pokonali 40 tys. km i zwiedzili: Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador, Columbię, Panamę, Costa Rocę, Mikaraguę, Honduras, El Salvador, Gwatemalę i Meksyk. Trasę podróżnicy  przerwali po 262 dniach wyprawy (30 lipca 2017 r.), gdyż popsuł się samochód (awaria silnika). Na szlak wyprawy wracają jednak w maju 2018 r. Przed nimi trasa: Los Angeles - Alaska - Waszyngton. Zajmie ona około 90 dni, podczas której pokonają 17 tys. km i przejadą przez USA i Kanadę. Ich samochód to Land Rover Defender 110 rocznik 1996, a obaj panowie swoimi wyczanmi udowadniają, że niepełnosprawnośąć to nie koniec świata i można dotrzeć dokąd się chce, realizując przy tym swoje marzenia.

Na stronie internetowej Michała Worocha czytamy: "W podróżowaniu ważne jest nie tylko dotarcie do celu. Celem jest też podróż sama w sobie. W głąb lądu, w głąb samego siebie. Podróż jest zawsze nauką - o sobie i o relacjach z innymi ludźmi. Jako na osoby niepełnosprawne czeka nas na pewno wiele trudności, które chcemy pokonać, bo pasja do podróżowania jest kwestią umysłu, a nie ciała. Realizując ten projekt, chcemy pokazać osobom niepełnosprawnym, jak i pełnosprawnym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Chęć odkrywania nowych dla nas Światów jest ważniejsza niż trud podróży, ten trud jest tylko jej elementem, nie przeszkodą. Przeszkody tworzymy sobie sami – brakiem wiary, wyobraźni i chęci motywowania samego siebie" (http://wheelchairtrip.com/index_pl.html)