Żeglarze "Solanusa" w naszym porcie

Data spotkania: 28.11.2011 18:00

28 listopada 2011 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Podróżnika. Tym razem gościliśmy kapitanów "Solanusa" - Bronisława Radlińskiego i Włodzimierza Palmowskiego, którzy opowiedzieli o swoim półtorarocznym rejsie "Morskim Szlakiem Polonii 2010-2011".

Łącznie w wyprawie, która trwała 502 dni, uczestniczyło 8 osób - w tym stała 3-osobowa załoga w składzie: kpt. Bronisław Radliński, I oficer Roman Nowak i III oficer Witold Kantak. Pięć pozostałych osób dochodziło i płynęło z nimi na niektórych etapach rejsu.

Żeglarze płynęli wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Kanady, dookoła Ameryki Północnej i Południowej, przez Przylądek Horn do Buenos Aires i z powrotem do polski. Wypłynęli 16 maja 2010 r., a powrócili do Polski 1 października 2011 r. O 13.00 wpłynęli do portu gdańskiego, gdzie witała ich polska brać żeglarska.

Było to już drugie spotkanie z kapitanami. Po raz pierwszy odwiedzili żnińską bibliotekę w 2007 roku i jak zdradzili podczas poniedziałkowego spotkania, już wtedy "Solanus" był w Bydgoszczy, a oni rozpoczęli kilkuletnie przygotowania do tej wyprawy.

W ich głowach rodzi się już kolejny rejs, tym razem chcą zaatakować przejście północno-wschodnie i jeśli tylko zdrowie i siły pozwolą to z pewnością swoje plany zrealizują. Czego im oczywiście życzymy.