O Festiwalu Podróżniczym w bibliotece słów kilka

Ogólne 18.09.2018

W dniach 13-15 października 2018 r. zapraszamy na festiwal podróżniczy będący zwieńczeniem 20-letniej działalności Klubu Podróżnika istniejącego przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.

Świat kultury – kultura świata

Festiwal podróżniczy

 

            W dniach 13-15 października 2018 r. zapraszamy na festiwal podróżniczy będący zwieńczeniem 20-letniej działalności Klubu Podróżnika istniejącego przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.

                        Wciągu trzech kolejnych dni zaproszeni podróżnicy przedstawią prezentacje przybliżające słuchaczom kulturę innych narodów. Dla uczestników festiwalu zorganizowana zostanie degustacja potraw „kuchnie i smaki świata”, spotkaniom towarzyszyć będzie muzyka – ballady i romanse rosyjskie zaśpiewa Dominik Księski (właściciel i redaktor naczelny Tygodnika „Pałuki”),  dla upamiętnienia wieloletniej działalności Klubu wydany zostanie  folder „Klub Podróżnika przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie 1998-2018”.

            Chcemy popularyzować wiedzę o kulturach i społeczeństwach świata, szukając podobieństw i dążąc do zrozumienia różnic międzykulturowych, wyzwalać otwartość na „innych”. Chcemy rozbudzać chęci poznawania otaczającego nas piękna  i poszerzać horyzonty myślowe. Chcemy dobrze się bawić!

            Realizacja założonego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018”, dotacji Gminy Żnin oraz sponsorom.

 

Program Festiwalu:

13 października 2018 r. (sobota), 18.00

 

Barbara Włodarczyk - Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1985 dziennikarka w redakcji publicystyki międzynarodowej w TVP. Zajmuje się tematyką krajów byłego ZSRR. Od grudnia 2004 do grudnia 2009 r. korespondentka TVP w Moskwie. W latach 2000 - 2004 i 2010 do 2012 tworzyła autorski cykl reportaży pt. Szerokie tory.

W maju 2013 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej książka (zbiór reportaży) pt. Nie ma jednej Rosji. Od września 2013 autorka programu Sąsiedzi na antenie TVP info.

 

 

14 października 2018 r. (niedziela), 18.00

Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor czterech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu Inny świat w telewizji TTV, audycji Mapa świata w Radiu Zet (a wcześniej Reszty świata w Jedynce i Trójka Przekracza Granice w Trójce) i założyciel projektu Manufaktura Podróży. Laureat czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel, nominowany m.in. do nagrody National Geographic Traveler. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce.

CIEKAWOSTKI:

 

 

15 października 2018 r. (poniedziałek), 18.00

Dorota Warakomska - studiowała w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Ukończyła studia z zakresu stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1991–2006 zawodowo związana z Telewizją Polską. Zajmowała się obsługą reporterską krajowych i zagranicznych wydarzeń politycznych oraz gospodarczych. Od 1997 do 2001 pracowała jako stała korespondentka TVP w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadziła wywiady m.in. z George'em W. BushemHillary ClintonMadeleine Albright i Ryszardem Kuklińskim. Obsługiwała mediowo dla TVP pielgrzymkę Jana Pawła II na Kubę.

Była prezenterką programów informacyjnych: Wiadomości (1992–1997) i Panoramy(2001–2004). Pełniła funkcję kierownika zespołów dziennikarskich tych programów, od 2004 do 2006 była zastępczynią dyrektora TVP1. W 2004 wystąpiła w serialu Czwarta władza w roli dziennikarki prowadzącej Panoramę. W 2017 zaczęła prowadzić jedno z wydań Poranka w Tok FM.

Jest autorką książek Droga 66 , Co się stanie z Ameryką oraz współautorką (z Jarosławem J. SzczepańskimOstatniej wyspy komunizmu. Jan Paweł II na Kubie. Ponadto do książek pod redakcją Małgorzaty Marcjanik Grzeczność nasza i obcaGrzeczność na krańcach świata napisała rozdziały o grzeczności i zasadach obowiązujących wśród dziennikarzy amerykańskich i polskich. Pisała także felietony dla miesięcznika Podróże.

 

Podsumowanie 20-letniej działalności Klubu Podróżnika oraz jubileuszowy tort planuje się

na ostatni dzień Festiwalu – 15 października 2018 r. (poniedziałek).

 

Gościnnie: Hotel MARTINA, ul. Mickiewicza 37, Żnin