Odsłonięcie muralu na jubileusz 75-lecia biblioteki

Ogólne 09.10.2020

8 października 2020 r. to data szczególna dla naszej książnicy, bowiem tego dnia przedstawiciele władz samorządowych wraz z dyrekcją naszej Książnicy  dokonali uroczystego odsłonięcia muralu umiejscowionego na zewnętrznej ścianie biblioteki (od strony ul. Sienkiewicza). Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 75-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie. Termin jubileuszu ze względu na koronawirusa był już przekładany kilkakrotnie, a objęcie powiatu żnińskiego strefą czerwoną po raz kolejny pokrzyżowało plany i nie wszyscy mogli wziąć udział w obchodach, które hucznie były planowane. Ostatecznie postanowiono jedynie odsłonić mural specjalnie na jubileusz wykonany, a dokonali tego: Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, wicestarosta Andrzej Hłond, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Józefa Błajet, Burmistrz Żnina Robert Luchowski oraz dyrektor biblioteki Beata Czaczyk.

Mural, jak zaznaczyła Pani Dyrektor Beata Czaczyk, jest nawiązaniem do tradycji i kultury Pałuk oraz osób z nią ściśle związanych. Ma on łączyć tradycję z nowoczesnością, a więc przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Jednocześnie ma on zmusić odbiorcę do myślenia i zastanowienia się, stąd też celowo niektóre książki na muralu mają tytuły zbliżone (nawiązujące do pierwowzorów książek, które w książnicy można wypożyczyć lub takich, których jeszcze nie wydano, ale nawiązują do tradycji regionu). Nieopisane tytułami słowniki zaś tylko kolorem nawiązują do książek na Pałukach wydanych bądź też w książnicy się znajdujących. To odbiorca ma zgadnąć o jakie słowniki chodzi.

- Jestem dumna, że ten mural powstał - powiedziała dyrektor biblioteki Beata Czaczyk, która podziękowała Staroście Żnińskiemu Zbigniewowi Jaszczykowi oraz Burmistrzowi Żnina Robertowi Luchowskiemu za to, że przyczynili się do powstania tego muralu.

Po części oficjalnej, podczas której na ręce Pani Dyrektor popłynęły życzenia, kwiaty i grawetony, przedstawiciele władz samorządowych obejrzeli odnowione wnętrza książnicy, przyozdobione m. in. cytatami z książek na ścianach, a następnie przygotowaną jubileuszową wsytawę zdjeć z 75 lat działalności biblioteki. Uwagę wszystkich przykuła sowa, która z okazji jubileuszu pojawiła się na budynku biblioteki obok napisu BIBLIOTEKA. Wykonał ją żniński artysta Zbigneiw Dolski.

Zapraszamy naszych czytelników do zwiedzania trzech wystaw jubileuszowych: "Epitafium" Romana Terzyka, "Ludzie, miejsca, wydarzenia - 75 lat żnińskiej ksiażnicy" oraz "Spotkania autorskie w naszej bibliotece - autografy gości".

Dziękujemy władzom samorządowym za to, że mural powstał i upiększył nie tylko naszą bibliotekę, ale również miasto w związku z 75-leciem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie.