Otwarto wystawę poświęconą Jędrzejowi Śniadeckiemu

Ogólne 11.05.2018

W związku z przypadającą w tym roku 250. rocznicą urodzin i 11 maja 2018 r. mijającą 180. rocznicą śmierci wywodzącego się ze Żnina Jędrzeja Śniadeckiego – wybitnego lekarza, biologa, chemika, filozofa i publicysty-satyryka, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie przygotowała wystawę poświęconą jego życiu i twórczości, którą od dziś (11 maja) można oglądać w zbiorach specjalnych naszej Książnicy.

Jędrzej Śniadecki urodził się w rodzinie mieszczańskiej pochodzenia szlacheckiego (herbu Leliwa). Był profesorem chemii i medycyny w Szkole Głównej Wielkiego Księstwa Litewskiego (w 1803 r. przekształconej w Cesarski Uniwersytet Wileński) i Akademii Medyko-Chirurgicznej w Wilnie, a także prezesem Towarzystwa Naukowego Lekarskiego (w latach 1806-1836) oraz Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk.

Na wystawie, którą przygotowała pracowniczka czytelni naszej biblioteki Krystyna Lachowicz, można zapoznać się z m.in. z dziełami Jędrzeja Śniadeckiego, jego zasługami dla nauki, a także publikacjami o Jędrzeju Śniadeckim i artykułami z czasopism, które jemu zostały poświęcone.

Wystawę można oglądać do końca maja.