Promocja KRONIKI KRÓLÓW POLSKI OD LECHA DO ZIEMOMYSŁA

Ogólne 23.11.2021

20 listopada 2021 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie odbyła się wyjątkowa uroczystość, która zamieniła się w benefis ku czci pochodzącego z Pałuk prof. Ignacego Lewandowskiego. Spotkanie było inicjatywą Żnińskiego Towarzystwa Kultury we współpracy ze żnińską Książnicą.

Do Żnina tego dnia zjechali przedstawiciele świata nauki, m. in. prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska – rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którą to uczelnią pałucki profesor związany jest od lat.
Żnińscy działacze kultury, przedstawiciele samorządu gminy i powiatu oraz wspomniani wyżej przedstawiciele świata nauki gościli na promocji „KRONIKI KRÓLÓW POLSKI OD LECHA DO ZIEMOMYSŁA” w pierwszym polskim tłumaczeniu tego dzieła autorstwa prof. Ignacego Lewandowskiego.
Były życzenia dla Jubilata i upominki. Zbigniew Grabowski – autor książek, poeta i pałucki regionalista przeczytał napisany przez siebie wiersz poświęcony profesorowi Lewandowskiemu. Życzenia popłynęły również od Przewodniczącej Rady Powiatu Józefy Błajet oraz Zastępcy Burmistrza Żnina Haliny Rosiak-Kozłowskiej, która Jubilatowi wręczyła kosz z pałuckimi przysmakami. Z kolei prof. Bogumiła Kaniewska podarowała profesorowi specjalne wydanie „Bogurodzicy” z reprintem.
Zwieńczeniem tak wspaniałej uroczystości był tort, który nawiązywał do wydanej książki.