11 kwietnia 2024 Ryszard Ćwirlej opowiadał o kryminałach

Ryszard Ćwirlej opowiadał o kryminałach

Ryszard Ćwirlej - autor powieści kryminalnych – był gościem naszej książnicy 10 kwietnia 2024 r.

Pałuki obce mu się są, gdyż w latach 90. XX wieku był reporterem telewizyjnym z terenu dawnego województwa pilskiego. Stąd jego sentyment do Pałuk, gdyż Wągrowiec  z którym wówczas był związany to część naszego regionu.

W bibliotece spotkał się z fanami kryminału, przybliżając im jego historię od 1875 r. do dnia dzisiejszego.

Usłyszano wiele ciekawostek n. in., ze Gabriela Zapolska napisała kryminał, a słynny film „07 zgłoś się” wzorowany był m. in. na serii wydawniczej z czasów PRL pt. „Ewa wzywa 07”. Nie mogło też zabraknąć rozmów o słynnym Inspektorze Żbiku z czasów dwudziestolecia międzywojennego i kapitanie Żbiku z czasów PRL.

Zarówno kryminały z czasów międzywojnia, jak i z czasów PRL-u miały znaczenie propagandowe – te pierwsze miały promować pozytywny wizerunek policjanta w społeczeństwie, a te drugie – milicjanta.

Zmiany jakie zaszły w 1989 r. w Polsce sprawiły, ze polski kryminał zniknął, a pojawił się dopiero w 1999 r., a to za sprawą powieści kryminalnej Marka Krajewskiego pt.. „Śmierć w Breslau”. Od tamtego czasu polski kryminał rozwijał się i dziś mamy jego wiele podgatunków.

Nurt neomilicyjny stworzył Ryszard Ćwirlej, którego mogliśmy gościć w naszej bibliotece.

Po spotkaniu  autor odpowiadał na zadawane mu pytania i podpisywał swoje książki.