Wystawa o szwedzkiej powieści kryminalnej otwarta

Ogólne 14.01.2020

13 stycznia 2020 r. o 11.00 uroczyście otwarto wystawę pn. "Szwecja - pejzaże powieści kryminalnej".

Organizatorem wystawy jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie przy współudziale Ambasady Szwecji.  Dyrektor biblioteki Beata Czaczyk powitała zaproszonych gości: Zastępcę Burmistrza  Halinę Rosiak-Kozłowską, Wicestarostę Andrzeja Hłonda, Prezesa żnińskiego Towarzystwa Kultury Stefana Czarneckiego, czytelników oraz uczniów wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie.

Wiele ciekawostek z historii, tradycji i codziennego życia Szwecji przedstawiła dyrektor biblioteki, która przybliżyła również autorów szwedzkich kryminałów. Można się z nią było dokładniej zapoznać na przedstawionych rolapach wystawowych, które do biblioteki dostarczyła Ambasada Szwecji, a także wziąć do ręki książki szwedzkich autorów, które dostępne są w żnińskiej książnicy. Atrakcją dla zwiedzających była też degustacja szwedzkich smakołyków m.in. ciasteczek imbirowych i owsianych oraz tradycyjnych szwedzkich cukierków.

Prezes ŻTK Stefan Czarnecki na ręce pani dyrektor Beaty Czaczyk przekazał zdjęcie z wizerunkiem Sztokholmu oraz opowiedział historię słynnych lwów, które dziś pilnują jednego z wejść do Pałacu Królewskiego w Sztokholmie.