Z Klubem Podróżnika w Indochinach

Ogólne 02.10.2020

28 września 2020 r. w Klubie Podróżnika działającym przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie gościł Piotr Wnuk – podróżnik, który zabrał uczestników w niezwykłą podróż do Indochin.

Prezentacja, którą przedstawił  została wybrana najlepszą prezentacją tegorocznego Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero im. Olgierda Budrewicza.

Wietnam, Laos, Kambodża i  Birma – to o tych miejscach opowiadał podróżnik, który spędził tam trzy miesiące  tego roku. Przemierzając około 20 tysięcy kilometrów lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem. Podczas wyprawy zaglądał do miejsc, do których często zwykły turysta nie dociera, jego zaś interesuje zwyczajne życie i codzienność mieszkańców.

Podczas spotkania usłyszano m. in. o Wietnamie, który staje się ostatnio miejscem bardzo komercyjnym i często  nieprzyjaznym dla podróżnika, a także o wycince dżungli w kambodżańskich Górach Kardamonowych oraz  wielkich silosach, które służą jako pułapki na ptaki i dziesiątkują je w promieniu wielu kilometrów. Laos to jeszcze kraj przesądów, o których opowiedział podróżnik. Nie wolno na przykład zapukać do  czyjegoś domu, bo sprowadza się wtedy na ten dom nieszczęście.

Opowieści było wiele, bo wiele wspaniałych rzeczy podróżnik doświadczył podczas podróży, przede wszystkim zaś  poznał  wspaniałych, bezinteresownych, ciężko pracujących ludzi, a także doświadczył   zjawiskowej, dzikiej natury i odmiennej od europejskiej architektury.

Dla Klubu Podróżnika Piotr Wnuk przekazał birmańską szatę odświętną, którą mieszkańcy Birmy zakładają podczas uroczystości. Podróżnik zaznaczył także na bibliotecznej mapie Klubu Podróżnika swój ślad.