Zapraszamy na wystawę fotografii figurkowej

Ogólne 15.09.2021

Zapraszamy do "Galerii Małej" znajdującej się w czytelni żnińskiej biblioteki na bardzo ciekawą wystawę zdjęć autorstwa Magdalena Ithilnar Stawniak, która swoją fascynację “Gwiezdnymi wojnami” przekazuje między innymi za pomocą fotografii figurkowej.

Przedsmakiem naszego obecnego wydarzenia była zorganizowana we wrześniu ubiegłego roku wystawa dotycząca uniwersum "Gwiezdnych wojen", na której oprócz kostiumów z filmu, plakatów i innych gwiezdnowojennych gadżetów można było obejrzeć kilka zdjęć autorki. Tym razem prezentujemy ich o wiele więcej, a co ważne są to zdjęcia, które wcześniej nie były nigdzie wystawiane.
Pomysł na zdjęcia w ramach Project Stardust zrodził się w momencie, gdy autorka zaczęła tworzyć kartonową dioramę korytarzy Gwiazdy Śmierci w skali 1/12 jako tło dla wciąż przybywających nowych figurek. Inspiracją dla zdjęć były sceny filmowe, ale nie brakuje także fotografii przedstawiających życie codzienne na stacji bojowej Imperium, z jego jasnymi i ciemnymi stronami. Z czasem lokacje stały się bardziej różnorodne i zahaczające o znane nam miejsca. Figurki “zwiedzają” muzea (np. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Skansen Miniatur w Pobiedziskach), pojawiają się w różnych sceneriach (na plaży nad jeziorem, w lesie, w piaskownicy) udowadniając, że tłem dla fotografii figurkowej może być wszystko, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Wystawa potrwa do 15 października.