11 września 2023 Narodowe Czytanie 2023 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie 2023 -

9 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie odbyła się 12. Edycja Narodowego Czytania. Tym razem przenieśliśmy się do drugiej połowy XIX wieku na Grodzieńszczyznę, nad rzekę Niemen.

W patriotycznej scenerii, w stylowo urządzonym wnętrzu mieszkania czytano rozdział II powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Duch tamtych czasów oddany został wiernie, bo aktorzy, którzy wcielili się w role bohaterów powieści, ubrani byli w stroje z epoki sprzed 130 lat, a na ekranie za oknem widać było płynący Niemen.

Dyrektor biblioteki Beata Czaczyk witając wszystkich na tegorocznym czytaniu wspomniała jak ważna jest historia i pamięć o niej, a biblioteka stoi na straży narodowej pamięci, tak istotnej także dla naszego pałuckiego regionu. Stąd w inscenizacji udział wziął także powstaniec ubrany w replikę munduru Armii Wielkopolskiej z 1919 roku.

Czytanie przybrało formę spektaklu, a jego obsadę tworzyli: Barbara Filipiak (Emilia Korczyńska), Remigiusz Świtkowski (Benedykt Korczyński), Agata Tyrakowska-Murawska (Teresa Plińska), Dawid Kolasa (Bolesław Kirło), Aleksander Paradowski (Teofil Różyc), Aleksandra Dąbrowska-Pawłowska (narrator), Hubert Rabuliński (powstaniec).

Dyrektor biblioteki Beata Czaczyk podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w inscenizacji i zaprosiła wszystkich na kolejne Narodowe Czytanie w przyszłym roku.